Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi


 

 Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
, 1930 yılında Su Taşımacılığı ve Mühendisliği Enstitüsü adıyla kurulmuş ve daha sonra 1994 yılında kendi adını almıştır. Karadeniz’in en önemli limanlarından birisine sahip bir merkezde kurulu olan üniversite, uluslararası platformda önemli bir yere sahiptir. Üniversite, verdiği eğitim ve öğretim kalitesinden dolayı 2002 tarihinde Ukrayna Başbakanı tarafında ödüle layık görülerek, eğitim kalitesini kanıtlamıştır. 421 öğretim üyesi ve 55 profesörüyle eğitim veren okul, Ukrayna’nın en saygın ve en çok tercih edilen denizcilik üniversitesidir. Öğretim dili Rusça olan okul, öğrencilere 1 yıllık hazırlık programı da dahil olmak üzere 5 yıllık lisans eğitimi sunmaktadır. Lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans ve doktora gibi imkanlar da sağlayarak, birçok üniversiteye göre çok daha avantajlı duruma geçmiştir.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, öğrencilerine 7 farklı fakülte imkanı sunmaktadır. Bunlar Gemi Mühendisliği, Taşımacılık Teknolojisi ve Sistemleri, Ekonomi ve Yönetim, Su Taşımacılığı, Gemi İnşaat, Deniz Hukuku ve Liman Mekanizasyonu fakülteleridir. Bu fakültelerin herhangi birinden mezun olan öğrenciler, tersane ve limanlarda kullanılan her türlü mekanik ekipmandan sorumlu olabilirler. Mezun olan öğrencilerine geniş bir meslek olanağı sunan üniversite, denizcilik ile ilgili her türlü bölümde uzman yetiştirmektedir.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin fakülteleri arasında yer alan Gemi Mühendisliği, gemilerde güç ünitelerinin işletimi ile ilgilenmektedir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, her türlü gemi mekaniği ve ünitesinin kullanım alanında, gemi ekipmanlarının bakımı ve tamiri gibi birçok alanda iş bulabilirler. Okulun diğer bir fakültesi olan Taşımacılık Teknolojisi ve Sistemleri Fakültesi ise, taşımacılık sistemleri, taşımacılık organizasyonu ve yönetimi gibi alanlarda iş bulma olanağı sağlamaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, limanlarda yükleme ve boşaltma alanında, kontolör olarak ya da kargo yöneticisi olarak çalışabilirler. Ekonomi ve Yönetim Fakültesi ise, iş ekonomisi ve firma yönetimi alanlarında uzmanlık sağlamaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, denizcilik firmalarında, taşımacılık şirketlerinde, liman ve tersanelerde her türlü yönetim ve araştırma kadrosunda yer alma olanağına sahip olurlar. Ayrıca denizcilik bankalarında ve diğer denizcilik bölümlerinde de iş olanağı yakalamış olurlar.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin en çok tercih edilen fakültelerinden bir diğeri olan Su Taşımacılığı Fakültesi, Su Taşımacılığı Teknikleri ve Hidroteknik Sistemler’de uzmanlık olanağı sağlamaktadır. Bölümden mezun olan öğrenciler liman yapımında, gemi kaldıraç sistemlerinde, kıyı tersaneleri ve liman makineleri gibi birçok alanda iş bulma imkanına sahip olurlar. Okulun diğer bir fakültesi ise Gemi İnşaat Fakültesi’dir. Bu bölüm öğrencilerine, Gemiler ve Okyanuslar Mühendisliği ve Bilgisayar Sistemleri alanında uzmanlık olanağı sağlamaktadır. Fakülteden mezun olan öğrenciler, tersanelerde her türlü şarta uygun gemi yapımında, bakım ve onarım şirketlerinde ve eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca deniz dibi enkaz çıkarma ve arama kurtarma operasyonlarında da iş bulma olanağına sahip olurlar.
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin Deniz Hukuku Fakültesi, okulun en popüler fakültelerinden birisidir. Bu fakülte, öğrencilerine Deniz Hukuku konusunda uzmanlık sağlamaktadır. Hukuk Doktrini ünvanını alacak mezun öğrenciler, deniz hukuku bilgileri ile her türlü hukuk firmasında ya da denizcilik ve taşımacılık firmalarında iş bulabilirler. Firmalarda hukuki danışman olarak da çalışabilecek mezunlar modern, ulusal ve uluslararası platformda rahatlıkla iş bulabilirler. Okulun son fakültesi ise Liman Mekanizasyonu Fakültesi’dir. Bu fakülte, öğrencilerine Mekanik Mühendislik alanında uzmanlık sağlamaktadır. Bölümden mezun olan öğrenciler; Makine ve Ekipman Üretimi ve Bakımı alanında uzmanlık yapabilirler, tersane ve limanlarda kullanılan her türlü ekipmandan sorumlu olarak iş bulabilirler. Ayrıca yükleme rampalarının üretimi ve bakımı, otomasyon ünitelerinin işletimi ve geliştirilmesi gibi alanlarda da iş bulma şansını yakalamış olurlar.

Birçok farklı alanda iş bulma olanağı sağlayan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, 1995 yılında başlatılan Avrupa Birliği Eğitim Programlarına üye olarak, eğitimini Avrupa standartlarında vermektedir. Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için, ekonomik açıdan oldukça uygun olan ve Karadeniz’in en büyük kıyılarından birisi olan Odessa şehrinde üniversite eğitimi görmek büyük bir şans olacaktır. Türk öğrencilerin girdikleri sınavda barajı geçmeleri durumunda, dilediği fakültede dilediği bölümü seçme olanağı sunması, okulun en büyük avantajlarından birisidir. Dünya pazarında önemli bir yere sahip olan Rus dilini yerinde öğrenme ve geliştirme şansı da okulun önemli avantajları arasındadır. Bir öğrencinin konaklama, yeme içme ve eğlence gibi birçok ihtiyacını ekonomik olarak karşılayabileceği bir şehirde üniversite okumak, hem Türk hem de Dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrenciler için büyük bir avantajdır.
İnternet Sitesi;http://www.osmu.odessa.ua/en/
 

Paylaş
Daha Fazla Detay ve Sorularınız için Lütfen İletişim Kurunuz!

Hamle Yurtdışı Eğitim


Tel: 0 (358) 212 37 32 Fax: 0 (358) 212 37 33 Mobil: 0 (532) 695 23 75 - 0530 697 44 18


info@hamledanismanlik.com

Okullar